Drabiny międzychód

Drabiny – co należałoby wiedzieć?

Drabiny to sprzęt przenośny, który stosowany może być przykładowo do ułatwienia pracy na różnorodnych poziomach, a także do przemieszczania się. W sklepach z artykułami z branży budowniczej można odszukać drabiny wykonane z drzewa, tworzywa sztucznego czy też metalu. Do tego, są drabiny jednoelementowe a także składane, innymi słowy wieloelementowe. 
Podczas wyboru odpowiedniego modelu musimy wziąć pod uwagę w szczególności jego budowę i realizację – porządna drabina musi być bezpieczna, gdyż wspinanie się po niestabilnej i słabej drabinie może skończyć się nieszczęściem. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na podłużnice a także szczeble, które powinny być niezmiernie wytrzymałe i odpowiednio ze sobą połączone. Jeżeli decydujemy się na wybór drewnianej drabiny, pamiętajmy o tym, aby drewno z którego zostały utworzone szczeble nie posiadały skośnego biegu słojów i różnego typu wad, takich jak pęknięcia, wypaczenia, sęki czy inne uszkodzenia.
Wybierając stosowną drabinę powinno się wziąć pod uwagę również jej wysokość. Jeśli planujemy użytkowanie sprzętu jedynie podczas prac domowych, wystarczająca będzie drabina o długości dwóch albo trzech metrów. Jeśli natomiast przewidujemy kupno drabiny ofiarowanej do prac bardziej zaawansowanych, warto zmierzyć powierzchnię, na której będziemy użytkować sprzęt oraz przystosować gatunek do potrzeb.
Jeżeli chodzi o odpowiedni sposób wykorzystywania drabiny, może to być zarówno pozycja pochylona, innymi słowy w trakcie gdy drabina jest oparta o coś stabilnego, na przykład pień drzewa lub domek, a także pozycja pionowa, jeżeli drabina jest prawidłowo przymocowana. Warto pamiętać, że nadto poziome ustawienie drabiny może spowodować jej złamanie. Co więcej, niezwykle istotne jest podłoże, na którym oparta jest drabina – musi być ono stabilne, stałe i nade wszystko nieruchome, żeby podłoże nie przestawiało się pod ciężarem drabiny razem z nią. Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać jest to, że każda drabina wieloczęściowa powinna mieć właściwe zabezpieczenia, które będą zapobiegały przemieszczaniu się poszczególnych części drabiny względem siebie w czasie wykorzystywania sprzętu. Do tego, drabina rozstawna powinna być urządzona też w zabezpieczenia rozstawu, i absolutnie taki rodzaj sprzętu nie może być stosowany jako drabina przystawna, do czego nie jest dostosowana.


Możliwość komentowania jest wyłączona.