Cegła klinkierowa ostróda

Plusy cegły klinkierowej

W dziedzinie budownictwa jedną z najbardziej specyficznych form surowców jest powszechnie znana, pełna rozmaitych plusów zużytkowania cegła klinkierowa. To towar niezmiernie wymagający, jeżeli rozchodzi się o jego dalsze zastosowanie i równie ciężki do dostania w ramach procesu produkcyjnego. Jeśli cegła ma pozostać dobrze spożytkowana, zgodnie z jej przeznaczeniem, bezwzględnie powinna trafić w ręce zawodowca z wieloletnim należytym stażem w dziedzinie budownictwa. 
Zestawiając klasyczną cegłę klinkierową z wielorakimi innymi gatunkami przystępnych na naszym rynku surowców, trzeba wspomnieć, iż odznacza się ona szeregiem przeróżnych pozytywów technicznych. Co więcej, to produkt wyjątkowo ładny. Etymologicznie klinkier wywodzi się natomiast zapewne od słowa holenderskiego klingen, które z kolei w dosłownym przetłumaczeniu rozumie się jako „dzwonić”. Jaki to ma zaś związek z charakteryzowaną tu cegłą? Otóż jak się okazuje, cegła klinkierowa charakteryzuje się swoistym dźwiękiem- trochę metalicznym. Sprawdzić to można, wykonując zwyczajny eksperyment polegający na lekkim zastukaniu dwiema cegłami, jedną o drugą. 
Na nieszczęście, brak stosownej wiedzy na temat znaków szczególnych tradycyjnych cegieł klinkierowych sprawia, że nazwą tego typu określa się wszelkie cegły. Nie jest to jednakże stosowne, bowiem klinkierówki w tym miejscu omawiane cechują się właściwymi cechami. Po pierwsze, muszą posiadać stosowną nasiąkliwość, jaka przeważnie jest mniejsza niż sześc procent, czy też ewentualnie równa sześciu procentom. W wypadku niemieckich przedsiębiorstw specjalizujących się w produkcji cegieł klinkierowych, możebna jest norma siedmiu procent nasiąkliwości. Po drugie, prawdziwa cegła klinkierowa produkowana jest w ramach procesu wypału gliny. Po trzecie, to porządny produkt mrozoodporny i bardzo mocny. Ową solidność rozumie się zaś jako odporność na ściskanie przekraczającą standard 30 MPa. Deficyt któregokolwiek z wyżej wymienionych parametrów uniemożliwia nazwanie danego artykułu budowlanego cegłą klinkierową
W obwodzie omawianych cegieł wyróżnia się rozmaite formaty, z czego w naszym kraju za uniwersalnie uznawany jest wariant RF 250 x 120 x 65 mm. W rewirze tego rozmiaru wydziela się natomiast trzy podkategorie cegieł klinkierowych- perforowane, szczelinowe, pełne. Te pierwsze bez zarzutu sprawdzają się przy wznoszeniu struktur naziemnych, te drugie są wspaniałe do obudowywania kominów prefabrykowanych, natomiast te trzecie to prawdziwy strzał w dziesiątkę, jeżeli chodzi o prowadzenie prac budowlanych w bardziej trudnych warunkach pogodowych- na przykład tworzenie kanalizacji, studni, przepustów.


Możliwość komentowania jest wyłączona.