Drabiny łapy

Drabiny – co należałoby wiedzieć?

Drabiny to sprzęt przenośny, który stosowany może być na przykład do ułatwienia pracy na rozmaitych poziomach, oraz do przemieszczania się. W sklepach z zasobami z branży budowniczej można odnaleźć drabiny utworzone z drzewa, tworzywa sztucznego albo metalu. Co więcej, występują drabiny jednoelementowe oraz składane, innymi słowy wieloelementowe. 
W trakcie wyboru odpowiedniego modelu powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego konstrukcję a także utworzenie – stosowna drabina powinna być bezpieczna, dlatego że wspinanie się po niestabilnej a także mizernej drabinie może skończyć się nieszczęściem. Najistotniejsze jest zwrócenie uwagi na podłużnice i szczeble, które muszą być niezmiernie wytrzymałe i dobrze ze sobą połączone. Jeśli decydujemy się na wybór drewnianej drabiny, pamiętajmy o tym, by drzewo z którego zostały wykonane szczeble nie miały skośnego biegu słojów a przy tym przeróżnego rodzaju wad, takich jak pęknięcia, wypaczenia, sęki bądź inne nadszarpnięcia.
Wybierając odpowiednią drabinę trzeba wziąć pod uwagę także jej wysokość. Jeżeli planujemy użycie sprzętu wyłącznie podczas prac domowych, wystarczająca będzie drabina o długości dwóch lub trzech metrów. Jeżeli natomiast zamierzamy kupno drabiny poświęconej do prac bardziej zaawansowanych, należałoby zmierzyć nawierzchnię, na której będziemy wykorzystywać sprzęt a także dostroić typ do potrzeb.
Jeżeli chodzi o właściwy sposób używania drabiny, może to być zarówno pozycja pochylona, to znaczy w czasie kiedy drabina jest oparta o coś stabilnego, przykładowo pień drzewa czy też domek, a także pozycja pionowa, jeżeli drabina jest prawidłowo przymocowana. Trzeba pamiętać, że za bardzo poziome ustawienie drabiny może wywołać jej złamanie. Do tego, niesłychanie znaczące jest podłoże, na którym oparta jest drabina – powinno być ono stateczne, porządne a w szczególności nieruchome, aby podłoże nie przemieszczało się pod ciężarem drabiny razem z nią. Dodatkową rzeczą, o której należałoby pamiętać jest to, że każda drabina wieloczęściowa powinna posiadać odpowiednie zabezpieczenia, które będą zapobiegały przesuwaniu się poszczególnych części drabiny względem siebie w trakcie stosowania sprzętu. Na dodatek, drabina rozstawna powinna być wyposażona też w zabezpieczenia rozstawu, i absolutnie taki model sprzętu nie może być wykorzystywany jako drabina przystawna, do czego nie jest dostosowana.


Możliwość komentowania jest wyłączona.